Säästlik elamine oma jätkusuutlikes kodudes. Alustades kõige olulisemast…

Ruumid, milles elame, mängivad meie elus lahutamatut rolli ja läbimõeldult kujundatud kodu on koht eneseväljenduseks “par excellence”, puhkamiseks ja oma suhete arendamiseks. Läbi mitmete disainerite, ettevõtjate, kuraatorite, muusikute ja stilistide oleme koondanud jagatud väärtuseid, kuidas nende ideaalid on kujundanud nende kodu ja kuidas kodu on omakorda kujundanud mentaalselt neid endid.

Radis tervitab meid maailmas, mis püüdleb nn “aeglase elu” väärtuste poole. Selline vaade elamisele ei tähenda laiskust ega loobumist teatavast mugavusest. Olulisel määral seisneb see hoopiski selle mõtte välja selgitamises. Tähtis on võtta aega iseendale, pühendudes sellele, mis pakub rõõmu. Aeglase elu mõte on säästlikkus, jätkusuutlikkuse arendamine ning eelkõige elu lihtsustamine. See toob meid tagasi elu väärtuste juurde.

Tavaliselt toob fraas “aeglane elamine” sageli meelde pilte võrkkiiges veedetud päevadest, võib-olla tassi rohelist teed rüübates. Kuigi see võib nii olla, võtab aeglase elu füüsiline struktuur paljudes erinevates ruumides palju erinevaid vorme. See võib tähendada näiteks pikki pühapäevahommikuid, mis veedetakse köögilaua asemel voodis. Hoolimata, kuidas me neid elulisi tõekspidamisi manifisteerime, on tähtis see, mil viisil väljendame end ümbritseva kodu kaudu.

Meie kodud on paigad, kuhu me tihti teistest inimestest eraldume ja samas on nad ka kohtadeks, kus kokku tulla. Nii saavad neist meie elus aktiivsed osalejad. Ja juhtub see, et lõpuks tunneme seda “kodu” tunnet, mis järgneb meile ruumist-ruumi. Ükskõik, millisel kujul see toimib, isegi kui see võib tähendada ka õndsalt üksi olemist.

Radise kummut ja TV-alus NOBLE tammespooniga vineerist (foto: Radis Furniture)

Esitasime küsimusi lemmikute esemete ja eelistuste kohta ja saime ideid kodu sisustamiseks. Järgnevalt on mõned küsimused ja vastused, mis me kogusime üle ümmarguse planeedi.

1. Sinu lemmik sisustusese, juhul kui oled selle juba leidnud?

2. Eelistad Sa materjalina tamme või vineeri?

3. Jaga palun oma soovitusi kodu sisustamisel.

Markus töötab Düsseldorfis, strateeg-planeerija-kõneleja-turundaja-kuraator

1. Wogg 7 laud Šveitsist. On mu absoluutne lemmiklaud ja ma leidsin selle eBays aastate eest.

2. Vineer (aga veelgi rohkem alumiinium).

3. Võta enesele aega. See on pidev rännak ja minu puhul on see mälestuste kollektsioneerimine. Asjade, aastate ja juhuste.

Krystal on Luzern’ist, disainipoe kuraator

1. Jumal. Ma vaatan sadu iga päev! Mulle meeldib hea sajandi keskpaiga tool, aga modernistlik Roly-poly võlub minult naeratuse välja. Minu lemmik on valgusti, mille sain Brokist – see on kerajas valge pall, tumedast kroomitud torustikust alusel.

2. Küsimus on raskem kui ta tundub. Ma usun, et vineer.

3. See kõlab klišeena aga arvan, et kõige tähtsam on ümbritseda end sellega, mida sa armastad. Osta see ese kui sa ei suuda mõttes sellest enam vabaneda. Asjad ei pea omavahel sobituma – see annabki kodus mõneti lohutava ja hästi ühendava energia!

Tuomas, Pariis 80% ja Barcelona 20%, moekunsti toimetaja SSAW Magazine

1. 1970ndate Michel Ducaroy Marsala sohva meie Barcelona korteris. Leidsime selle oma vaieldamatu lemmiku edasimüüja Modulolab’i juurest. Ka mõned 1930ndate kuni 1980ndate Arteki mööbliesemed, mis oleme kogunud 15 aasta jooksul, mil elasime Helsingis.

2. Ma olen soomlane, seega vineer kuni ta on Alvar Aaltolt, hehe.

3. Võta enesele aega ja osta kõike aeglaselt, läbimõeldult. Armastatud eseme ostuni jõua vaid juhul kui sa seda väga tahad. Külasta palju teise-ringi poode ja turge, võta aega mõelda. Ja EI IKEA-le!

Lisa Pariisist, stilist ja bistroo krokodill

1. Mu lemmik ese on pouf. See on selline pealt karvase kattega ja puust jalgadega.

2. Ma arvan, pigem tamm.

3. Sul tuleb kõigepealt endale selgeks teha, kuidas optimeerida oma ruumi 🙂

Keith, Melbourne, graafiline disainer

1. Sohva on tüüpilisem ja suurim ja arvatavasti sinu ankur elutoas. Sa veedad paaaalju aega sellel istudes. See peab olema mugav ennekõike.

2. Fännan rohkem ühes tükis rasket puitu kui õhukestest kihtidest kokkuliimitud vineeri. Tundub rohkem kvaliteeti minu jaoks.

3. Ruumis peab õhku olema.

Monta, Riia, ujumisriiete disainer

1. Üks antiikne vaas, mille leidsin kaltsukast.

2. Vineer, jaaaa!

3. Tuleb jätta ruumi meelele. Ma hoian enda ümber võimalikult vähe mööblit, ainult mida tõeliselt vajan.

Masha, Moskva ja Pariis, disainer/artisan, töötab antiiksete tekstiilidega

1. Ma usun, et minu lemmik on vanaema tualettlaud. See on väga vana boudoir’ puust ja suure peegliga, 20. sajandi algusest. Tegelikult enne temale kuululmist oli see veel mu vana-vanaema oma. Ja nüüd on minu 🙂

2. Tamm! 100% tamm.

3. Mulle meeldivad puidust põrandad ja valged seinad. Ja mitte palju mööblit- ainult need esemed, mis väga meeldivad ja mida palju kasutad. Hetkel aga olen ma üldse väga lummatud kõikidest 60ndate disainertoolidest.

Santa on Riiast, kuraator

1. Voodi, minu püha ja turvaline paik. See on vana, kohe väga vana aga mulle meeldib vana.

2. Tamm, kindla peale!

3. Hea on mööble, mis aitab sul organiseerida oma kraami. Hangi ainult asju, mis tekitavad sinus tunde, et oled kodus.

Tomohiro, Amami (Jaapan), muusik

1. Shoji – Jaapani paberist lükanduks. Kõige vajalikum asi minu kodus.

2. Mu kodu on ehitatud seedrist, aga ma jumaldan vineeri mööblina.

3. Kasuta naturaalseid materjale. Meisterda ise oma mööbel kui võimalik -siis sinu armastus algab hetkest.

Radise riiul PIX tammespooniga vineerist (foto: Radis Furniture)

Naty, Sankt Peterburg, baleriin

1. Ma jumaldan oma Aalto taburetti hommikukohvi juues.

2. Olen 100% vineeritüdruk!

3. Ma ainult ostan asju, mis on ilusad. Praktiline on igav. Aga kui nad on ilusad silmale, siis on win-win. Sinu silmad peaksid puhkama kodus, vaadates asju, mida armastad.

Satis, Perth (Austraalia), keraamik

1. Minu Burkhard Vogtherri tugitool. Kogu mu joodud vein, valatud pisarad ja naer on sellega.

2. Vineer, vineer, vineer.

3. Vähem on rohkem. Mul on ainult kuus asja oma kodus- ma ei vaja mitte midagi rohkem. Ja mulle väga meeldivad need esemed, mis mul on. Sinu kodu peaks peegeldama sind, mitte trende ega stiile.

Ieva, Helsinki, kunstiõpetaja

1. Mu lemmik mööbliese on vanaema sovjetiaegne modernistlik tugitool, mille restaureerisin Covidi isolatsiooni ajal 🙂 Ma väga armastan ka ilusti raamitud graafikat, siiditrükis.

2. Meeldib vastupidav ja vanusega kaasnev tamme tarkus.

3. Kujundades personaalset minimalistlikku keskkonda – kaasates asju, mida väga väärtustad, armastad ja see aitab (mis tahes viisil). Tuleb minna meeleoluvooluga kaasa, lase endal olla 🙂

Radise vineerivalik

Võrreldes puiduga on vineeri kasutamise üks peamisi eeliseid stabiilsus, vastupidavus pragunemisele. Teine vineeri eelis on jätkusuutlikkus – puiduspooniga mööbel kasutab vähem puitu kui samas mahus täispuidust mööbel. Lisaks on vineerispoon ainulaadne, olles ka väga ökonoomne. Radis kasutab oma toodetel formaldehüüdivaba sertifitseeritud spoonisüdamikuga vineeri CARB2, mis on saadaval ka tammespooniga – ühendades klassikalise vineeri sõpru tamme puidu eelistajatega.

RADIS_SIDEBOARD_PIX_4X4_OAK-VENEERED_PLYWOOD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radise kummut PIX 4×4 tammespooniga vineerist (foto: Radis Furniture)

 

Share