Intervjuu mööblidisainer Vitold Heeriga

Intervjuu meie mööblidisainer Vitold Heeriga meeleolukal suvisel hooajal Saksa väikelinnas Soestis. Küsitles Maris Vahter, Radis Furniture.

Maris: Saaksite rääkida oma MAZE kollektsiooni loomisest Radis Furniture’le nagu te seletaksite seda oma heale sõbrale?

Vitold:Minu esimene kokkupuude Radis Furniture’iga oli Kölnis, mööblinäitusel. Mind paelus Radise poole pealt disainide ja kollektsioonide lihtsus ja kergus. Olen ise disaini minimalismi fänn ja MAZE’ puhul õnnestus vähesemate detailide ja ütleme et justkui ka liigsema maitsestamiseta luua just sellise mööbliseeriana, nagu soovite.

Radis Furniture designer Vitold Heer collection MAZE

Vitold Heer, MAZE kollektsiooni disainer. ©​ V. Heer

Maris: Kirjeldage oma praegust elukohta ja vaadet, mis avaneb teie stuudio töötoolilt?

Vitold: Minu ateljee asub Soesti elurajoonis, mis on väga vaikne ja mugav ja kus avaneb ilus vaade naabermajale ja sellest 50 protsenti on ka loodust, mis on visuaalselt veetlev. Stuudio ise on osa minu korterist ja näeb alati erinev olenevalt minule saabuvatest tellimustöödest. Hetkel näeb mu töötuba välja nagu õks suur polsterdatud ruum, sest hetkel meisterdan toolipolstri mudelit: igal pool ümberringi on kangast, nahka ja porolooni. Kolm nädalat tagasi oli asi hoopis teisiti. Pidin sellele toolile tegema metallkarkassi ja stuudio oli pigem metallitöökoda.

Maris: Kus sai teie jaoks alguse disaini juurde jõudmine enne Münsteri õpinguid?

Vitold: Kui olin veel Kasahstanis kunstitudeng, tegin mitmeid üliõpilastöid, peamiselt tarbekunsti alal, aga ka puusepatöökojas. Mina ja mu sõber tegime koolipraktika ajal ülemusele ettepaneku mitte ainult aknaid ja uksi toota, vaid ka mööblit. Argumendiks näitasime loomulikult tulevase mööbli jooniseid, mille valmistamisest ta ei saanud ära öelda. Nii soe oli esimene kohtumine mööblidisainiga.

Maris: Milline on teie lähenemine näiteks taastuvate materjalide valimisel ja millised materjalid pakuvad teile kõige rohkem rõõmu?

Vitold: Jaa, meeldivad loodusest pärit materjalid, eriti puit. Mulle meeldib ka klaas. Klaasist ja puidust mööbel on igavikuline, kuid hea ajatu disain on oluline, et inimesed armastaksid oma mööblit ega sooviks trendimuutustega kaasaminnes kogu aeg uue järele minna.

RADIS sideboard MAZE 4X2 WHITE OSMO

Kummut MAZE 4×2. Disainitud Vitold Heer-i poolt. ©​ Radis Furniture

Maris: Kelle-mille juurde või kuhu te hea inspiratsiooni saamiseks pöördute?
Vitold: Inspiratsioon külastab mind ootamatult, olenemata ajast ja ruumist. see võib juhtuda rongis või voodis, siis pean kiiresti end üles ajama ja uued ideed kirja panema. Enamasti saan uusi ideid liikvel olles. Näiteks sõidan rongiga Kölni, kus on palju mööblipoode ja disaininäitusi. Pärast pikemat aega nendel näitustel jalutamist algab minu peas peaaegu iseenesest loominguline protsess, ilma et peaksin sundima end midagi uut looma. Hiljem lahendan kõik tahvlil või joonistusplokil ja seejärel töötlen prototüübi kallal juba oma stuudios.

Maris: Kas disainerid nagu te ise, leiavad ka aega mugavusele. Kuskohast teie ise seda otsima tavaliselt hakkaksite?
Vitold: Mõnikord leian end üksi olles rattaga looduses sõitmas, vahel aga vastupidiselt sõpradega pubis. kuid see on muutunud üha haruldasemaks.

RADIS sideboard MAZE 2x4 White CPL

MAZE kollektsioon. Disainer Vitold Heer. ©​ Radis Furniture

Maris: Kui teil oleks mõni mööbliese lemmikute seas, mis see oleks ja paluks ka väikese taustaloo?

Vitold: Minu lemmikuks mööbli osas on hetkel Jean Prouve’i metallist ja vineerist valmistatud tool aastast 1930. Tool oli mõeldud proletariaadi tehaseruumi ja töökodade tarbeks. Tänasel päeval toodab ja müüb Vitra seda tooli väga rikastele inimestele. Kahtlemata huvitav, eksole?

Maris: Kuidas kirjeldaksite oma hommikupoolset või õhtust loomingulist protsessi?

Vitold:Hommikud on alati erinevad. Minu tööpäev algab tavaliselt arvuti taga, aga siis ma juba tean, mida teha. Uued ideed külastavad mind ootamatult. Võin teha tooli mudeli ja seda tehes saan ideid teiste toolide või tugitoolide jaoks.

RADIS sideboard Light Oak oilwaxed

Detail MAZE kollektsioonist. Disainer Vitold Heer. ©​ Radis Furniture

Maris: Harvad sõnad, mis teid samas kõige rohkem iseloomustavad?

Vitold: Kaootiline, visa ja irratsionaalne.

Maris: Kas Karaganda toiduretseptid haaravad oma olemuslikult ka teie kodu?
Vitold: Võtsin Kasahstanist kaasa mõned retseptid, sealhulgas plov ja beshbarmak. Beschbarmak on kui laiadest taignaribadest koos lambaliha ja sibulaga roog, mis on Saksamaal peaaegu tundmatu, nii et seda eksootilisem on see minu sakslastest sõprade jaoks. Aga mis kõige parem, mulle meeldib plov ja mulle meeldib retseptidega improviseerida. Mu sõber Kõrgõzstanist, kus plov on roog number üks, nägi minu poolset  valmistamisprotsessi ja pärast proovimist ütles: “Sa ei teinud kõike nii, nagu meie teeme Kõrgõzstanis, aga see maitseb sama hästi kui siin”. See oli minu jaoks parim kiitus.

Maris: Kuidas sa oma vaba aega veedad ja millega seal tegeled?

Vitold: Tulin just Kielist, kus olin koos oma kaasmaalastega Karagandast puhkusel. nemad on ka loomingulised inimesed ja meie oleme samal lainepikkusel. Nii et head sõbrad, hea toit, mõnus ilm ja Läänemeri, sama mis Tallinnas. Mida veel tahta? Reisimine, kokkamine, sõpradega kohtumine, jalgrattasõit ja loomulikult mööbli disainimine.

Maris: Vitold, mis sulle rõõmu pakub?
Vitold: Mulle meeldib reisida, süüa teha, sõpradega aega veeta ja eelkõige mööblit kujundada.

Maris: Vitold, tänan veelkord hooajalise intervjuu eest!

Share