Tasakaal, mis kasvab läbi ringluse

Kui tekib küsimus – millal taaskasutus tuleb mängu? Ringlusse jõudmine on jäätmematerjali muutumine uueks oluliseks protsessiks. Ringlusse võtu abil saame vähendada uute jäätmete teket ja säästa loodusvarasid. Materjalide uus ringlus loob terviklikuma ühenduse nii ressursi vähendamise, taaskasutamise kui ka materjalide innovatsiooni suunas. Paljud ettevõtted on sellel suunal üha teadlikumad, kuid vähesed püüavad muuta tööstust tervikuna jätkusuutlikumaks.

RADIS sideboard Light Oak oilwaxed

Radise naturaalsest vineerist kummutid ja TV-alused, õlivahatatud Osmo Light Oak õlivahaga. ©​ Radis

Võtame näiteks koloreeritud puitkiudplaadi Forescolor, mille evolutsiooniline areng on toimunud orgaaniliste värvainete ja melamiinvaikudega. Eelkõige kaasnevad selle protsessiga Forescolor’i eelised. Esiteks, ei vaja selle materjali lõikepind peale saagimist järeltöötlemist taaskord uute värvikihtidega. Materjal on oma omadustelt niivõrd paindlik, et töödeldavat kiudplaati on lihtne ka purunemisel parandada ja see ei vaja lisaks servade liimimist – kõik sellised protseduurid, mida reeglina oleme harjunud seni tegema. Lisaks Forescolori eelised erinevatel keskkonnatingimustel nagu seda on niiskuskindlus (siseruumides või ilmastiku eest kaitstud välistingimustes), loob võimaluse uudset materjali kasutada seal, kus niiskus muret tekitab, näiteks köök või vannituba. Seda muidugi juhul kui kõik materjali pinnad ning servad on nõuetekohaselt viimistluse saanud. Sellised põnevad puittooted nagu Forescolor pakuvad nüüdsest lisavõimalusi kodumaises mööblitööstuses, mis aitab rikastada tooteportfelli suure jõudlusega. Plussiks on ainulaadsed ja ühtlased värvid, võimaldades disaineritel luua kontseptsioone, mis varem polnud paljuski kättesaadavad.

RADIS sideboard ROMB 2X2 GREY FORESCOLOR

Helehall Forescolor Radise kummutil ROMB 2×2. ©​ Radis

Ka innovatiivsed puidupõhised materjalid, mis on lisaks klassifitseeritud mittetoksiliseks, on kasutustingimustelt kergesti adapteeritavad ja nõuavad lõppviimistlust nagu rakendatakse puidule. Ehk siis klassikaline lakk, vaha ja õli parema pinna vastupidavuse tagamiseks. Veelgi enam, alati jääb alles võimalus materjali vajadusel parandada lihvides ja taas viimistledes. Pindmiste kriimustustuste korral aga piisab lihtsalt viimistlemisest ilma täiendava lihvimiseta. Need väiksed detailid võivad tunduda pisikesed, kuid on olulised arengud Radis Furniture’il, vähendades võimalikku ressursimahukamat kahju materjalikäitluses jpm. Saavutatud uus kvaliteet resoneerib iga käsitööna valminud tootega, kummutist seinakapini ja voodist lauani.

 

Kliimamuutustega võitlemine

Teatavasti nõuavad juba seadused metsa vastutustundlikku majandamist. Näiteks ühe metsast puidumajandusse saadetava puu kohta tasakaalustatakse see minimaalselt nelja uue puu istutamisega, et puud jääksid jätkusuutlikus tempos kasvama. Säästlik metsamajandus on oluline osa vineertoodete käitlejale tootmisprotsessi juures. Seetõttu on Radis Furniture teinud koostööd Koskiseniga. Igal aastal on vineeritootja Koskiseni puiduhanke maht ligikaudu 1,1 mln puud. Suurema osa puidumajanduse tasakaalustamiseks uue metsa näol istutavad nii partnerettevõtjad kui ka osa metsaomanikke ise. Puit on taastuv ja roheline materjal, mille omadusi tänapäeval katsetatakse paljudes ettevõtlusliikides. Koskineni tehnoloogiate viimaste teadus- ja arendustegevuste käigus on loodud uusi lahendusi ka okaspuidu kasutamise valdkonnas.

Radis bedside table NOBLE

Koskisen valge CPL filmivineer Radise öökapil NOBLE. ©​ Radis

Radis valib oma projektide jaoks vineertooteid lähtudes selle kvaliteedi kindlusest. Näiteks Koskisen kasevineer on vastupidav ja saadaval erinevates heledates toonides, mida Radis Furniture’ i toodete juures kõrgelt hindame. Tänu nii tugevale seotusele metsadest saadava taastuva materjaliga, pöörame palju tähelepanu säästvale tootmisele, kasutades ressursse säästvaid meetodeid ja toetame pikas perspektiivis ka uuenduslikke puidumaterjalide arendamist, mis rikastavad mitmekülgsemat vineeritöötlusprotsessi. Olgu tegemist nii tammespooni või filmkilega kaetud kasevineeriga meie materjalivalikus, Radis Furniture väärtustab siin pikaajalisi partnerlussuhteid ja jätkuvat pühendumust keskkonnasõbralikkusele ja kvaliteedile. Tammespoonitud vineer pärineb meie Hollandi partneri vineeritootjalt LosánNL. Kõik erinevad Radis Furniture’i poolt kasutatavad vineerid on valmistatud Euroopas.

RADIS_sideboard_NOBLE_Oak_veneered_plywood

Tammespooniga vineer LosánNL Radise kummutil NOBLE. ©​ Radis

Metsa tähtsus ja roll meie tegevuses ning sellel teemal inimeste huvi äratamine on meile oluline. Isegi kui seda teha väikeste sammudega ja eesmärk on kasvõi pisutki üllatada, oleme juba õigel teel. Kas teadsite, et üks puu, kasvades istikust täiskasvanud puuks, seob atmosfäärist sama palju süsihappegaasi, kui tavaline pereauto 5000 km läbides õhku paiskab? Igaüks meist saab osaleda, algatada arutelu metsa olulisuse üle või tuues esile lahendusi, mida metsal meile kõigile pakkuda on. Radis Furniture on koos mitme metsasektori tegijaga olnud ka paljuski panustaja rollis. Eestis tegutseme koostöös Makeitneutraliga, et istutada iga ostu puhul uus puu. Ja me ei soovi ilmaski, et keegi sellest võimalusest ilma jääks.

RADIS sideboard LOXI 4X2 WHITE OSMO LIGHT OAK

Valge Osmo-ga õlivahatatud Radise kummut LOXI 4×2. ©​ Radis

 

Share