Väikese kodu planeerimine

Mõned mõtted ja praktilised näpunäited enne uue mööbli soetamisest väiksemasse korterisse või eluruumi, mis hoiaksid end ka jätkuvalt värskena.

Kõige eesmärgipärasem on alustada sisustamiskavast, millega põhimõtteliselt teeme selgeks, mida vajame, mis tegumoega, mis värvides need mööbliesemed võiksid olla ja mis värvid tulevad üldse ruumi. Seega laed, seinakatted, nt tapeet, aknakatted ja vaibad ning muidugi põrand ise. Selleks, et meie plaan näeks välja reaalne, peame teadma, mis on võimalik tellides komplekteerida. Edasi huvitavad meid nende mööbliesemete mõõdud. Vajadusel mängime kõik sobivad paigutusvariandid läbi, saades sobivama lahenduse. Selle lahenduse saame põhimõttel, et mööbliese teeniks meid hästi, mitte vastupidi. Pole mõtet mööblil, millega koos pole hea elada.

Eriti väikse kodu sisustus peab olema justkui rätseplahendus meie vajadustele. Sellises kodus ei saa olla üleliigseid mööbliesemeid. Paigutus praktiline ja kujundus meeldiv, et väike ruum oleks terviklik.

Kahetoalise kodu puhul kujuneb üks ruumidest magamistoaks, tavaliselt väiksem. Suurem on elutoaks. Ruumi otstarve muutub vastavalt sellele kui palju pereliikmeid on ja kuidas nad eri kellaaegadel ruumi erinevateks otstarveteks kasutavad. Nii võib tihti juhtuda, et soovitakse samas ruumis teha erinevaid asju üheaegselt. Näiteks kooliealised lapsed vajavad õppimisaega jne. Sisustades oleks hea seda kõike silmas pidada.

CORNERBED

Radise nurgavoodi, kasevineer valge Osmo õlivahaga (foto: Radis)

Üheks või teiseks eluvajaduseks vajame mugavaid mööbliesemeid, mille erinevus võib sõltuda kodu ruumide jaotusest ja iseloomust. Näiteks väikese magamistoa korral võiks eelistada üldjuhul nurgavoodeid, mis on mugavad ja hügieenilised, paljulapselise pere puhul tuleb kasutada näiteks funktsionaalsemat mitmekihilisemalt avatavat sahtelvoodit, kus ruumi mitmele lapsele. Viimase korral kaasneb vajadus igapäevaste voodiriiete panipaiga järele. Selleks võib olla eraldi või sisseehitatud panipaik. Ruumisäästvama lahenduse saame kui paigutame voodiriided voodi alumisesse osasse. Samuti on hea kui saame selleks ruumi mõnes kapiosas või saab kasutada sahtelkummutit, riidekappi või öökappi HUH.

Söömine. Kui köögis söömiseks ruumi ei ole, tuleb selleks ruumi teha elutoas. Tavaliselt asub see köögile lähedal, mis hõlbustab nii serveerimist kui ka koristamist. Kui antud ruumis on näiteks tagasiaste või nišš, saab ka ühe lauapoole istmed asendada pingiga. Sellisesse kohta sobib ka väike laud EDI. Sööginurga valgustamiseks sobib üldiselt iseseisev valgusti kas seinale või laua kohal laest rippuvana, eriti kui lauda kasutatakse ka töölauana. Ühetoalises kodus, kus igapäevane söömine toas, saab kasutada mitmefunktsioonilist lauda, mis on pikemaks tõmmatav ja sobiks niihästi kirjutus- ja töölauaks kui ka söögilauaks nagu pikendatav söögilaud DINN.

EXTENDABLE DINING TABLE DINN

Radise pikendatav söögilaud DINN – valge või helehall kõrgsurvelaminaat vineeril (foto: Radis)

Puhkamine. Ajaviiteks ja puhkamiseks sisustame elutuppa iste- ja puhkenurga, mis on väga tähtis osa toa funktsioonidest. Väikeses toas tingib puhkenurga asukoha ka magamiskohtade paigutus, sest diivani vms aseme juurde see kujunebki. Tihti vajame puhkenurka ka madalat toetuspunkti tassi kohvi jaoks. Hästi sobib selleks veekindla pealiskattega diivanlaud NAM, riiulinurk või serveerimislaud Noble, ümarlaud EDI või volditav seinalaud RING ja selle juurde lamp vastava kattega või funktsiooniga lugemiseks või käsitööks. Tasub kaaluda ka punktvalgusteid, mis erinevates kohtades ja erinevate nurkade all, andes nii otsest kui ka seintelt ja laest reflekteerivat kaudset valgust. Ka dekoratiivsed valguskehad, samuti põrandalambid loovad hubasust. Kindlasti ei tohi puududa kasvõi üksainus mugav tugitool või kiiktool, näiteks GEE. Teised toolid peale tugitooli olgu selles ruumis universaalsed ja kasutatavad igaks otstarbeks. Lähedusse sobib muusika mängimiseks näiteks kompaktne ja pisike GoogleHome, mis ei pea asuma käeulatuses, küll aga vaikselt kuulamise raadiuses. Kui kodus vaadatakse Netflixi vms voogedastusteenust, siis olgu ekraan nii asetatud, et võiksime saadet või filmi jälgida mööblit nihutamata. Pehme vaip lisab puhkenurgale hubasust, rõhutades ühtlasi ka seda osa ruumis.

RADIS swivel table with sideboard Light Grey Forescolor table Light Oak plywood

Radise pööratav laud kummutiga FOLDY (foto:Radis)

Kirjutamiseks, õppimiseks ja hobitööks vajame kindlasti funktsionaalset lauda. Peale söögi-töölauavariandi sobivad selleks sekretärtüüpi kapid. Kooliskäijale või kodukontoris töötajale sobib hästi näiteks seinalaud RING, mis avaneb töölauaks. Kapis on kirjatarbed ja väike valgustus. Samuti on Radise valikus olemas pööratav laud kummutiga FOLDY. Väikeses kodus põhjustavad tihti muret panipaigad. Ei ole küllaldaselt kohta riietele, kodutehnikale ja teistele igapäevastele esemetele. Üks võimalus on eelistada võimalikult mahukat, maast-laeni riidekappi HUH või Noble. Selles paiknevad “osakonnad” kõigele, mida on vaja kappi panna, alates rõivastest kuni reisikohvriteni. Selline kapp võib asetseda ükskõik, millises ruumis, kuid ei tohi takistada mööbli paigutust. See sobib mõnda nišši, vahekäiku või esikusse.

RADIS_wardrobe_HUH_2_doors_extra_level_all_White_CPL_plywood

Radise riidekapp HUH 2 ukse ja lisakorrusega – valge filmivineer (foto: Radis)

Elutoas vajame kombineeritud kapp-riiuleid raamatuile ja muule. Kapid võiksid olla varieerimisvõimalustega nii pikkuses kui ka kõrguses, isegi kuni laeni. Eelistada tuleks kinniste ustega lahendusi, olles palju universaalsemad. Iseasi on raamaturiiul, kus ülevaatlikus on olulisem.

Kui oleme vajalikud mööbliesemed leidnud ja need otstarbekalt paigutanud, siis on suur samm mugava kodu suunas juba tehtud. Unustada ei saa valgustust, aknakatteid, vaipu, kodutekstiile ja nende akromaatilisust või värve, mis kõik loob meeleolu, hubasust ja värskust.

RADIS shelf STEPXS Pebble Grey doors White Osmo

Radise riiul STEP XS Pebble Grey õlivahaga, uksed valge Osmo, kasevineer (foto: Radis)

Share